Довжанська сільська рада
Офіційний портал
  • київський час
  • :
року
  • 00
  • :
  • 00
  • місцевий час
Наступна новина > < Попередня новина

ЗБЕРЕЖЕНА ТРАДИЦІЯ

Вже другий Різдвяний день довжанські родини сповіщає про народження Ісуса Христа місцевий вертеп - Бетлегем («Хижка»). Ця традиція передана від діда-прадіда і сягає глибокої давнини. Традиція, яку наша громада зуміла зберегти і в часи радянського режиму переслідувань християнських обрядів та звичаїв. Тоді Бетлегеми, яких було два (Нижнянський і Вишнянський) «ходили» лише боковими вуличками, так як центральною дорогою на нього чатували дружинники. Люди старшого покоління добре пам’ятають, як доводилось не раз ховати в себе вдома учасників Бетлегему, що тікали від тодішніх охоронців громадського порядку.
Щоб знищити давній різдвяний звичай, радянські керманичі пішли на крайній крок і в 1977 році спалили символ вертепу - саму хижку. Та це не зупинило наших односельчан в прагненні підтримувати та шанувати свої традиції і вже через кілька років небайдужа молодь з допомогою тих, хто сам був учасником Бетлегему і добре пам’ятав всі слова і колядки, повністю відновили традицію.
Зараз про народження Месії село сповіщають 3 Бетлегеми, в кожному з яких традиційно 4 пастирі, 4 ангели та дідо. Як і багато років тому, в перший день Різдва вони обов’язково йдуть на Службу Божу (а з 1990-х років – і на Всеношне Богослужіння). А після обряду миропомазання, розходяться в різні сторони села, несучи від хати до хати радісну звістку.
Молодь охоче бере участь в місцевому вертепі, так як це вважається престижною та благородною справою. Самі колядки та вертепне дійство передаються з покоління в покоління, зберігаючи місцеві колорит та ідентичність.
І нема погоди, яка б зупинила на Різдво Довжанський Бетлегем!